Vücut Çatlakları ve Tedavisi | Vücut Çatlakları ve Tedavisi İçin Neler Yapılabilir

Vücut Çatlakları ve Güncel Tedavi Yöntemleri

Vücut çatlakları, cildin aşırı gerilmesi sonucu derideki elastik dokunun kırılması ile oluşuyor. Başlangıçta kırmızı ile mor arası bir renkte olan büyüklü, küçüklü bu çizikler zamanla sedefli beyaz bir renge

dönüşüyor. En çok, karın, kalça, baldırlar ve göğüslerde görülen vücut çatlakları oluşumuna önemli kilo değişimleri, hamilelik gibi durumlar neden oluyor. Bu oluşan çatlaklar da görsel ve güzellik açısından sıkıntı yaşanmasına sebebiyet veriyor.

Vücut Çatlakları ve Tedavisi

 

 

 

Peki, bu vücut çatlakları neden her hamile kadında ya da her kilo alıp-vermiş kadında görülmüyor? İşte bu konuda pek eşit değiliz. Cilt yapımız çatlakların oluşma olasılığında çok etkili; kimi ciltler diğerlerine göre daha dayanıksız olabiliyor. Örneğin, çok açık renkli ciltler çatlak oluşumuna daha yatkın.

 

Cilt, üst üste sıralanmış 3 katmandan oluşmaktadır: Epiderm, derm ve hipoderm. Derm, gerçek bir yorganı andırır. İçerdiği lifler sayesinde, cildin temel çatısını oluşturur. Demet şeklindeki kollajen lifleri, cildin dayanıklılığını, diriliğini ve yapısal bütünlüğünü sağlar. Daha ince olan elastin lifleri, kollajen lifleriyle birlikte gerçek bir ağ oluşturur ve cildin elastikiyetinde önemli bir rol oynar. Eğer kollajen ağları düzensizleşir ve elastik lifler koparsa, cildi sıkılaştıran tüm yapı yıkılır ve cilt, yaraya benzer çizgili bir hal alır, cilt çatlakları oluşur.

Vücut Çatlaklarına engel olunabilir mi 

Çatlaklara engel olabilmek için karın, göğüs ve bacakları esnemeye alıştırmak gerekir. Çeşitli losyon ve yağlar cildin esnemesine yardımcı olabilir. Ayrıca bu bölgelere masaj yapılması kan dolaşımını hızlandıracağından çatlaklara karşı koruyucu olacaktır. Cildinizi hafifçe kızarıncaya kadar minik uyarıcı çimdiklerle yoğurabilirsiniz. Buna ek olarak masaj, soğuk – sıcak su ile şok duşu ve düzenli egzersiz yapmak cilt ve kasların oksijenle beslenmesi ve hücrelerin güçlenmesi açısından önemlidir. Güçlü hücreler çatlamazlar. Ayrıca dengeli beslenmek ve bol su içmek de cildin sağlıklı bir yapıya sahip olmasında ve kendini korumasında önemli bir faktördür.

Vücut Çatlakları Herkeste Görülür mü 

Hayır. Çünkü vücut çatlakları oluşumunda kalıtımın da rolü vardır. Dokuları zayıf olanlarda, kilo alıp verme sırasında bu çatlaklara daha sık rastlanır. Açık tenli kişilerde de esmer olanlara kıyasla daha çok çatlama görülür. Çatlakların önlenmesinde kiloyu korumanın ve bakımın büyük etkisi vardır.

 

Çizgiler belirdikten sonra ne yapılabilir 

Ciltteki çatlamalara engel olan her türlü önlem, oluşan izlerin de aynı şekilde solmasına yardımcı olur. Ancak tam anlamıyla kaybolmaları imkansızdır. Özellikle hamilelik döneminde vücudun hızla büyüyen bölgelerini cilt bakım kremleriyle beslemek hem cildi dinlendirecektir, hem de çatlakların oluşmasını engellemede yardımcı olacaktır. Çatlakların oluştuğu bölgelerde cildi germeye yönelik tedavi ve bakımlar da çizgilerin belirginliğini kaybetmelerine yardımcı olur.

 

Vücut Çatlaklarından Korunmak için neler yapmalı

Ne yazık ki, oluşan çatlakları yok edecek mucize bir reçete yok; kalıcılar. Ama, oluşumlarını ısrarlı bir bakımla engellemek mümkün.

 

* Cildinizi her gün bir kremle nemlendirin. Kremler hem çatlamaya karşı cilde gereksinim duyduğu suyu verecek, hem de cildin esneme kapasitesini artıracaktır. 

 

* Bol, bol su için.

 

* A, E ve C vitaminleri yönünden zengin yiyeceklerle beslenin.

 

* Spor yapın.

 

* Kısa süreler içinde kilo alıp vermemeye çalışın.

 

* Hamileyseniz, kilonuzu doktorunuzun önerdiği sınırlar içinde tutmaya özen gösterin.

 

* Vücut çatlaklarının tedavisi daha erken dönemlerde iken bir dereceye kadar mümkün olduğundan bu dönemleri kaçırmadan uzman dermatoloğunuzla görüşmeniz daha doğru olacaktır, ancak çok ileri aşamalardaki çatlaklar yani beyaz renkte ve dikey çatlakların ne yazık ki daha çok etkin bir tedavi şekilleri bulunamamıştır, mekanik dermabrazyon, kriyoterapy veya lazer tedavi sonuçları ise hala o kadar yüz güldürücü değildir, ancak bazen bir dereceye kadar bölgedeki yoğunluk ve belirginliği kaybettirelebilir. Yapılan tedavi sonuçlarının sizi hayal kırıklığına uğratmamak için tabi ki doğru kişilere baş vurmanız lazım.

 

Hamilelik döneminde daha sık rastlanır! 

İnsan cildi çok esnektir. Ancak cilt kendi kapasitesinin üzerinde esnerse, o zaman cilt altındaki kolajen lifler yırtılır. Cilt çatlakları özellikle genç kızlarda buluğ çağında, vücutları aniden kadınsı değişimler gösterdiğinde ve aynı şekilde vücut geliştirme sporu yapan erkeklerde görülür. Cildin alt dokusunun yırtıldığı yerde kırmızı – mavimsi çizgiler oluşur. Bu çizgilerin oluşmasına en uygun yer; karındır. Bu çatlakların göğüs ve bacaklarda görülme olasılığı da oldukça yüksektir. Aşırı kilo alımı bu çatlakların en önemli sebeplerindendir. Özellikle hamilelik döneminde bu tip çatlaklara daha sık rastlanır. Göğüslerde süt toplanması, göğüslerin büyümesine ve ağırlaşmasına yol açarken, göğüs kenarlarında da çatlamalar görülebilir. İlk başlarda belirgin olan bu çizgiler zaman içinde solar, gümüş beyazımsı bir renk alır. Ancak kişi eski kilosuna dönse bile bu çizgiler hiçbir zaman tam anlamıyla kaybolmaz. Hamilelik döneminde ciltte gerilme olan bölgeleri koruyucu ürünlerle nemlendirmek ve esnemeye hazırlamak çatlaklara karşı etkili bir önlem olabilir. Hamilelik döneminde uygulayacağınız doğru bakımlar çatlakların sayısını minimalize etmenizi ve daha sonra bu konuda çok fazla çaba serf etmemenizi sağlayacaktır. Kozmetik ürünlerin doğru seçimi ve hamilelik süresince düzenli bir şekilde uygulayacağınız bu ürünler sayesinde çatlakları oluşabilecek minimal dereceye indirmek mümkün, tabi bu doğru karar ancak doğru bir fizik muayene ve cilt tipi tespit edildikten sonra yapılır.

 

Vücut çatlaklarının tıbbi tedavilerinde hangi yöntemler uygulanıyor 

Çatlakları yüzde 100 geçirecek herhangi bir yöntemin olmaması ile birlikte en çok kullanılan yöntemler lazer ve karboksiterapi yöntemleridir, lazer için ayda bir ortalama 3-5 seanstan sonra çatlaklarda yüzde 60, yüzde 100 başarı elde edebilirken, karboksiterapi yöntemleri sayesinde ortalama 8- 10 seanslık uygulamalardan sonra hem cilt kalitesinde genel düzelme ve toparlanma ve hem çatlaklarda yine yüzde 60- yüzde 100 başarı elde edilebilir.

4 comments

 1. Saban Oz

  Saban Oz Saban Oz Saban Oz Saban Oz Ecz Cengiz Bayraktar
  Sağlık bakanlığı onaylı geliştirdiği MARAVİLLA GÜZELLİK KREMİ bu krem Ciltteki her türlü lekeleri (beyazlıkları,(vitiligo)yu güneşten oluşan lekeleri, yaşlılığa bağlı leke ve tüm kırışıklıkları giderir.hücreleri yeniler. cildi ipek gibi pürüzsüz bir hale getirir.) Bu kremi düzenli kullananlar yaşlanmayı unutur adeta doğal botoks etkisi yapar tamamen bitkisel olup herhangi bir yan etkisi yoktur. bu krem deriye renk veren pigment hücrelerine etki ederek i cilt'teki beyaz lekeleri pigmentleri harekete geçirerek eski rengine kavuşmasına yardımcı olur…
  30 yıllık araştırma ve geliştirmeler sonucu ortaya çıkmıştır.
  Fiyatı: kdv dahil 50.TL Kargo ile ödemeli'de gönderilebilir
  MUCİZE KREM MARAVİLLA irtibat: sabanoz-@hotmail.com ozsabanda@gmail.com Sipariş: 0543 780 30 62

 2. 19 yaşındayım 17 yaşına kadar aşırı zayıftım 37 38 gibi geçen seneden beri sürekli kilo alıyorum 47 oldum çok şükür fakat bacağımda kırmızı ve mor arası çatlaklıklar oluştu iz kalmaz değil mi veya başka yerlere dağılmaz değilmi

 3. Merhaba arkadaşlar ben duygu 13 yaşındayım

  Kalça ve üst bacağımın yan kısmında , dizlerim yanında çatlaklar oluştu dün ciddiye polikliniğine gittim ve doktor hanım bana çok spor yapmaktan dolayı olabileceğini söyledi ve ilaç olarak madecassol krem verdi sabah akşam kullanmamı söyledi bu krem oluşumunu engelleyebilirmiş ama hepsini geçireceğini daha doğrusu yok edeceğini söylemedi fakat biraz olsun daha fazla çıkmasını engelleyebilirmiş

Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir