Tırnak Problemleri

 

Tırnak Problemleri

Tırnak Sorunları

Beyaz Tırnaklar

Leuconychia ( Yunanca leukos=beyaz ) . Tırnağın bir darbe alınmasına, soya çekime ya da özensiz ve bilinçsiz yapılan manikürlere bağlı olabilmektedir. İç kaynaklı nedenler, menstürasyon ( Aybaşı ) Ya da şiddetli hastalıklarla alakalı olabilmektedir.


Kahverengi ya da siyah tırnaklar

Çoğunlukla, potasyum permanganat, gümüş nitrat, zararlı kozmetik ürünleri ( Tırnak cilası, saç boyası ve benzeri ) Gibi zarar verici ürünlerle uğraşan kuaförler, marangozlar, fırıncılar ve fotoğrafçıların maruz kaldığı mesleki etkenlerden kaynaklanmaktadır. Tütün de buna sebep olabiliyor. Tırnak rastgele bir anormallik olduğunda bir dermatologa başvurulmalıdır. Dermatolog tam bir teşhiste bulunacak ve bir tedavi önerecektir.

 

Tırnak yüzeyindeki yaygınlaşmış sıkıntılar

A- uzunlamasına Çukurlar Tırnak boyunca uzanan paralel çizgiler ( Karışıklar ) , tırnağın uzayan bölümüne eriştikleri zaman çatlayabilir ve çirkin bir görünüş oluşturulabilir.B- enine oluklar Matrise zarar vermekte olan şiddetli enfeksiyon sebebi olabilmektedir ve tırnağın enine doğru uzanan ve zamanla büyüyen derin oyuklar halinde kendisini göstermektedir.C- benekli aşınmalar Sayısı, büyüklüğü ve yerleşimi yönünden değişen tırnak yüzeyindeki ufak çöküntüler, çoğunlukla cilt rahatsızlıkları ile ilgilidir.

D- kırılgan tırnak Bu, oldukça yaygınlaşmış bir durumdur. Kırılganlık tırnağın uzun kısmında enine çatlaklara ya da ayrılmalara yol açmaktadır. Tırnağın uzun kısımları sürekli, tabakalar halinde soyulacaktır. Bunun sebepleri çoğunlukla geneldir, ama bir takım spesifik olanları mevcuttur. Kuvvetli deterjanlar, benzin çözücüleri devamlo manikür yapılması ya da tırnakları uzun müddet sabunlu suda ya da bir takım ilaçların içerisinde tutulması, iç kaynaklı nedenler arasında anemi ya da kötü periferal kan dolaşımı yer alıyor.

Doktorlar, kırılgan tırnak durumları ile karşılaştıklarında çoğunlukla, suya çok maruz kalmaktan kaçınılmasını, tırnakların kısa tutulmasını kuvvetli aşındırıcı maddeler kullanırken ve bütün ev işleri sırasında, içi pamuklu kauçuk eldivenler kullanarak ellerin korunmasını önerirler.

Olağan, sıhhatli tırnaklar

Katı ama esnektirler, darbeleri kırılmadan ve çatlamadan emebilirler. Yüzeyleri düzgündür, hafif bir parlaklığı mevcuttur ve uçları soyulmaz ve tabakalar halinde ayrılmaz.

Sıhhatli ama ince tırnaklar 

Dikkat edilmezse rahatça çatlar ve kırılır. Sebebi: mineral ve kalsiyum eksikliklerinden veya suya ve katı temizlik ürünlerine uzun müddet maruz kalmadan ötürü ortaya çıkar.

Yumuşak, zayıf tırnaklar, İnce kırılgan tırnaklar 

Her dk kırılmaya ve ayrılmaya hazırdır, güçlendirilmesi lazımdır.  Sebebi: sebebi çoğunlukla kalsiyum, mineral ve vitamin eksikliğidir, ama ayrıca hastalıklarla meydana gelebilir.

Kuru, ince tırnaklar 

Parlaklığı, esnekliği ve darbelere karşı direnci yoktur. Sebebi: sebebi çoğunlukla, alınan besinlerdeki besleyici maddelerin yeterince olmamasıdır ama ayrıca deterjan gibi katı maddelerinde temastan da kaynaklanabilmektedir.

Çukurlu tırnaklar

Tırnak yüzeyi intizamlı değil pütürlüdür ve pütürler tırnak tabanından, ucuna doğru uzanır.
Sebebi: böyle bir durumda hastalıklar beraberinde türlü dermatolojik rahatsızlıklar ile de alakalıdır. 

Ayrılmış olan, Çatlayan tırnaklar

Ayrılabilen ya da kopabilen kırılgan uçlara sahiptir.  Sebebi: beslenme eksiklikleri ya da suya ve kuvvetli temizlik maddelerine çok maruz kalma.Tırnak yeme  Hoş olmayan, bakımsız bir görüntüye sahiptir.
Sebebi: Çoğunlukla çocuklukta ortaya çıkan, sinirsel bir alışkanlıktır.Yavaş uzayan tırnaklar Geç uzarlar; Bu yüzden rastgele bir zarar veya düzensizlik daha uzun müddet tesirini gösterir.
Sebebi: böyle bir durumda kalıtsal olabilir ya da bir hastalık veya. . .Lekeli ve sararmış tırnaklar
Sevimsiz çizgilere ya da lekelere sahiptir.

Çok uzamış tırnak etleri 

Tırnağın intizamlı çerçevesini bozmaktadır ve ayrılarak, rahatsız edici şeytan tırnakları meydana getirir.
Sebebi: kütikülün daha çok olarak bulunması sistematik olabilir, ama tertipli nemlendirmeye ve çok bulunan dokuların temizlenmesine lazım olan özenin gösterilmemesi, en sık rastlanılan nedenidir.

Kalın, esnemeyen tırnaklar 
Göze hoş görünmez ve rahatsızlık verirler.  Sebebi: keratin, kalsiyum ya da silikona doyduğunda ortaya çıkar. Buna benzeyen şeyler tırnaklar çoğunlukla, arteryoskleroz hastalığına yakalanmış bulunan şahıslarda görülebilmektedir. Devamlı ağır el işleri yapılması da keratinizasyonun çok fazla olmasına ve tırnakların kalınlaşmasına sebep olabilmektedir.

Rahatça eğrilir, kırılır ve korunmaya gereksinim duyar.  Sebebi: günlük alınan besinlerde kafi vitamini ve minerallerin olmayışı, buna ek olarak hastalıklara da sebep olabilmektedir.

Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir