Saçlara Doğal Bakım

Saçlara Doğal Bakım

Bu yazımızda saçlara doğal bakım yapmanız için sizlere küçük ama etkili çözüm yollarını hazırladık. Aşağıda maddeler halinde göreceğiniz önerilerimizi gönül rahatlığı ile deneyebilirsiniz.  

Saçlara Doğal Bakım
 

Saçlara Doğal Bakım için Ufak Reçeteler

Saç deriniz kuruyor ve kaşınıyor ise, başınızı elma sirkesiyle yıkayın. Elma sirkesi kaşıntınızın kesilmesine yardımcı olacak, kuruluğu da giderecektir.Saçınız devamlı karışıyor ve güç mu taranıyor? Rastgele bir saç kreminden çok az bir miktarı ( Birkaç damla ) Spreyli bir şişeye koyun. Su ekleyin ve iyice çalkalayarak kullanın.Kepekten korunabilmek için bal kullanın! Çeyrek bardak sıcak suda 1 kaşık balı eritin. Parmaklarınızla saç diplerinize masaj yaparak bu karışımı iyice yedirin. Daha sonrasında saçınızı yıkayıp durulayın. Farkı farkedeceksiniz.

Doğal Saç Bakımı için Yöntemler

Hepiniz uzun ve sıhhatli bir saça erişmek için onu devamlı kestirmeniz lazım olduğunu duyarsınız. Aslında devamlı saçınızı kestirmek yanlızca onun daha kısa olmasını temin eder. Sıhhatli olarak bulunması ile herhangi bir alakası bulunmuyor.

Saç uzunluğu kafanızın şekli ve genişliği ile orantılıdır ve yeni teknolojilerle dahi bunu değiştirmenize olanak yoktur. Sıhhatli veya sağlıksız saç yoktur. Saçımız aslında ölüdür. Ölü olmasaydı kesildiğinde canımız yanmazmıydı? Eğer saçlarınızın ucu kırılmamışsa veya boyama yüzünden hasar görmemişse onu devamlı kestirip sıhhatli ve uzun yapmaya çalışmak yanlış bir şey. Yanlızca stil değişikliği düşünenler için sık saç kestirilmesi önerilebilir. Saçınızın sıhhatli olarak bulunması için yapabilecekleriniz:

– günlük olarak pahalı olmayan bir vitamin ( One-a-day ) Alın.

– saçınızı çok taramayın. Yanlızca gerektiğinde şekil vermek için tarayın.

– kaliteli bir tarak veya fırça kullanın. Keskin metal veya plastik uçlar saçlarınızın uçlarının kırılmasına sebep olmaktadır.
– kaliteli saç ürünleri kullanın. Çoğu alışveriş merkezlerinde satılan şampuan ve saç ürünleri aslında pek çok kötü kimyasal maddeyi içlerinde bulunduruyor. örneğin ‘ammonium laurel sulfate ‘, veya silikon ihtiva eden ürünler saçınızı kurutarak daha basit kırılmasına sebep olabilmektedir. İçlerinde pek çok koruyucu madde olduğunu söyleyen bu ürünler saçınız için aslında en büyük tehlikeyi meydana getiriyor.

– saçınızı sıkı bantlarla toplamayın. Bırakın rahat kalsın. Bu çeşit toplama şekilleri de kırılmalara neden oluyor.

Saçlara Doğal Bakım için Sıcak Yağ Tedavisi

Kurumuş ve yıpranmış saçları en iyi canlandırma yöntemi zeytinyağı tedavisidir. Saçlarınıza parlaklık vermek ve beslemek için 2 çorba kaşığı zeytinyağını ısıtın. Bunu yavaş yavaş bütün saç derinize yedirin. Sıcak suda ıslattığınız bir havluyu sıktıktan sonrasında bir türban gibi başınıza sarın. Havlu soğurken bu işlemi 2 ya da üç kez tekrarlayarak, başın yağı iyice emmesini sağlayın. Sonrasında saçlarınızı yıkayarak, iyice durulayın. Bu bakım türü, hususiyetle çabuk kırılan saçlar için çok yararlıdır.

Saçlara Doğal Bakım için Hintyağı tedavisi

Yarım çay fincanı hintyağını ısıttıktan sonrasında baş derinizi ovarak saçınızın yağı emmesini sağlayın. Yavaş yavaş tarayacağınız saçlarınızı kaynar suya batırırıp sıktığınız havluyla sarın. Bu işlemi yaptıktan sonrasında yarım saat kadar bekleyip şampuanla yıkayın. Bu tedavi, çok ince, çabuk kırılan, kuru saçlara iyi gelmektedir.

Saçlara Doğal Bakım için Zeytinyağı ve Bal Tedavisi

Yarım çay fincanı yeşil zeytinyağıyla bir çay fincanı süzme balı karıştırın. Bu sıvıyı iyice sallayıp çalkalayın ve bir kaç gün dinlenmeye bırakın. Daha sonrasında bu karışımı baş derisinize ovarak ve tarayarak yedirin. Yalnız bu işlemi yapıyorken tarağın dişlerinin baş derinize batmamasına itina gösterin. Başınıza bir naylon torba geçirerek, başın sıcaklığını muhafaza etmeyi sağlayın. Karışımı başınızda yarım saat beklettikten sonrasında, saçlarınızı çok suyla durulayın. Bu işlem, koyu renk saçların parlak bir hal alarak parlamasını temin eder.

 

Saçlara Doğal Bakım için Protein tedavisi

Yumurtayla icra edilecek protein tedavisi büyük oranda her çeşit saç için idealdir. İki yumurtayı çırpıp içine yavaş yavaş bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir çorba kaşığı gliserin, bir çorba kaşığı sirke ( imkanı varsa elma sirkesi ) Ekleyin. Saçınızı bir defa şampuanladıktan sonrasında saçlarınıza bu karışımı sürüp 15-20 dakika bekleyin. Saçlarınızı iyice duruladıktan sonrasında saçlarınızın çok kısa bir zamanda canlandığını fark edebileceksiniz.

Saçlara Doğal Bakım için Kakao yağı tedavisi

Koyu renk saçlı şahısların uygulayabileceği bir farklı bakım yöntemi ise aşağı tarafta aktarılan bu karışımdır. İçinde su kaynayan genişçe bir tencerenin içine daha ufak bir kabı oturtun. Yarım çay fincanı ayçiçeği yağını, 1 çorba kaşığı kakao yağını, 1 çorba kaşığı susuz lanolini bu 2. kabın içerisinde eritin. Tüm bu yağlar eriyince, kabı kaynar suyun içinden alın ve karışımı iyice çırpın. Bu karışımdan 1 çorba kaşığı kadarını alarak buna 1 çorba kaşığı su katın, iyice karıştırın. Bu sıvıyı ovarak başınıza sürün ve bu halde 15 dk ile yarım saat arasında bekleyin. Arkasından saçınızı yıkayıp durulayın. Bu tedavi koyu renk saçlara yeni bir canlılık ve parlaklık verir.

Işıltılı saçlar için

1 yumurtanın sarısı ile 2 çorba kaşığı zeytinyağını karıştırın. Saç diplerine sürüp masaj yapın ve 10 dk. bekleyin. Sampuanla yıkayıp durulayın. Saçlarınızın ışıltılı ve sıhhatli bir görünüm kazandığını görebileceksiniz.

Besleyici maske

1 yumurta sarısı, 1 çay bardağı demlenmiş çay, 1 çorba kaşığı badem yağı ve 2 damla limon suyunu bir kapta karıştırın. Saç diplerinize sürüp masaj yaparak iyice yedirin. 10-15 dakika bekleyip şampuanla yıkayın.

Kepekli saçlar için

2 çorba kaşığı limon suyu ya da sirkeyi 4 su bardağı suya ekleyip ılıtın. Saçlarınızı yıkadıktan sonrasında bu karışımla durulayın.

Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir