Saç Bakımı | Pratik Saç Bakımı Bilgileri

 Saç Bakımı | Pratik ve Sağlıklı Saç Bakımı Bilgileri

Saç Bakımı denince akla çok karmaşık ve zor işlemler serisi geliyor ilk etapta. Aslına bakarsanız hiç de öyle uzaktan görüldüğü gibi zor değil bu işlemler. Güzellik ve bakım için yapılan tüm işlemlerin hemen hemen hepsi aslında çok basit bir temele dayanır.
Burada dikkate edilmesi gereken yegane temel esas saç tipinizi çok iyi tespit
etmek ve saç bakımı ürünlerini doğru zaman ve yerde kullanmak.

 
Saç Bakımı
Bu yazımızda size saç bakımı ile ilgili ufak ama elde edeceğiniz sonuçlar doğrultusunda son derece önemli saç bakımı ip uçlarını bulabileceksiniz.
 

               Saç Bakımı İpuçları

   
 Hepimiz saç bakımı yaparken büyük bir ihtimalle saç kremi kullanıyoruz. Ne demiştik
bakım ürünlerinizi saç tipinize göre seçin. Ama bu maddede size saç kremi konusunda bilgi vereceğim. Saç kreminizi kullanmadığınız zamanlar içinde buzdolabında saklayın. Buzdolabında saklayın dememdeki maksat soğuk veya serin bir yerde muhafaza edin demek istediğim için. Hani diğer bazı kremlerimizi saklıyoruz ya buzdolabında kullanacağımız zaman alıyoruz. İşte saç kreminizi de buzdolabında saklayın. Kullanacağınız zaman alın ve işi bittikten sonra tekrar yerine koyun. Bu sayede saç kreminizin dayanma süresi daha da artacaktır.  
      
 Saç bakımı sadece saç kremi ile ibaret değil. Baştan sona yapılan işlemler saçınızın sağlıklı ve canlı görünmesini sağlayacaktır. Örneğin yeni bir fön için saç fırçası aldınız ve eve gelip akşam yatmadan önce veya banyodan sonra hemen kullanmaya karar verdiniz. Hemen aldığınız gibi kullanmayın işte. İlk önce saçınıza fön çekmeye başlamadan önce fırçanızı fön makinesi ile ısıtın. Isıtın ki soğuk soğuk kullanılan saç fırçasının saçınıza asılı kalmasını engelleyin.
   
Çoğumuzun saçı uzun. Saçı uzun demekten kastın yani erkeklere oranla uzun. Hal böyle olunca uzun saçların en büyük derdi normalde taradığımız saçlarımızın haricinde kenarda kalmış olan saçlarımız bizim sözümüzü bir türlü dinlemez. Kendi kendilerine sağa sola uçurur durur ve bizim de canımız sıkılır. İşte bunu engellemek için kaç için
kullandığınız fırçayı yada o büyüklükte başka bir fırçayı hafifçe saç sabitleyici sprey ile ıslatın. Daha sonradan bu küçük fırçayı hani o söz dinlemeyen saç taneleriniz vardı ya işte onları bu ufak fırça ile düzeltin. Bakın bakalım bir daha sizi sinir edecekler mi
        
Saç bakımında en büyük sıkıntılardan bir tanesi de saçlarımızın kurumasıdır. Kuruyan saçın da nemlendirilmesi gerekir. Bu sayede canlılığını ve güzelliğini korun ve sizi bakımlı göstersin. Kurumuş saçlarınızı nemlendirmenin en kolay yolu badem yağı kullanmaktır. Badem yağını kurumuş olan saçlarınıza sürerek yaklaşık 20-25 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile saçınızı yıkayın. Aslında bu sayede bir çeşit bakım da yapılmış olması dolayısı ile bu uygulamayı 2  haftada bir yapabilirsiniz.
    
Genellikle saçlarınızı boyatıyorsanız yada çeşitli sebeplerden dolayı saçlarınız yıpranmışsa, saçlarınıza brezilya fönü yaptırabilirsiniz. Bu sayede saçlarınız hem bakım görmüş olur hem de model değişikliği ile saçınız düz bir şekil almış olur.
Söz dinlemeyen saçlarınız var ya da saçınızın yönünden sıkıldınız ve değiştirmek istiyorsunuz. Çoğumuzun yaptığı bu işlemi fön makinesi ile yapmak değil mi? Aslında daha kolayı var ve bu sayede fönden dolayı saçınızın zarar görmesini de engellemiş olursunuz. Saçınızın yönünü kuru iken değil ıslak iken değiştirin. Bu değiştirme işlemini birkaç kere yaparsanız eğer saçınız sizin sözünüzü dinlemeye başlar ve istediğiniz yöne
doğru durmaya başlar.
Çantanızda her daim mutlaka ufak bir saç düzleştirici taşıyın. Ne olur ne olmaz demeyin. Hava şartlarından, eliniz ile saçınız dağılabilir ve düzeni kayabilir. Bunu tıpkı ruj tazeler gibi saç düzleştirici ile eski haline getirebilirsiniz.
Banyoda saç kremi, saç şampuanı gibi ürünler kullanıyoruz ve bunları elimizle saçımıza uyguluyoruz. Eğer banyoda dahi saçınıza sürdüğünüz ürünleri ince dişli bir tarak yardımı ile sürerseniz saçlarınız size daha çok minnettar kalacaktır.

Saç Bakımı İçin Öneriler

Diyelim ki açık havadasınız, hafiften de bir rüzgar var ve saçlarınız sizin istemediğiniz şekilde dalgalanıyor. Eliniz sürekli saçınızda. Hem siz hem de yanınızdaki kişi bu durumdan ciddi oranda rahatsız olur. Çaresi el kremi kullanın. Yanınızdaki el kreminden küçük bir miktar elinize sürün ve azcık ovalayın, sonra kremli elinizi saçınıza hafifçe
sürün. Dalgalanmaya başlayan ince taneli saçlarınızın saç bakımı da dahil olmak
üzere daha sakin duracaklardır.
Bilinenin aksine saç maskesi yaptığınız uygulamayı hemen değil birkaç saat saçınızda tutun. Bu sayede saçınıza mükemmel bir bakım uygulamış olursunuz.
Bu önerimiz yaz aylarında güneşten, tuzlu sudan ve dış etkenlerden yıpranan saçlar için. Öncelikle profesyonel bakım maskesi uygulatın saçınıza. Daha sonradan evde kendi kendinize haftada 2-3 kez nem maskesi uygulayın. Birkaç hafta sonra saçınızdaki nemlenmeyi ve parlaklığı hissetmeye başlayacaksınız.
Her insanın saçı aynı oranda yağ dengesine sahip değildir. Kimimizin saçları diğerlerine göre daha yağlıdır. Hatta banyodan hemen sonra dahi yağlanma olabilir ki dert etmeye hiç gerek yok. Banyodan sonra eğer saçlarda yağlanma var ise kozmetik marketlerde satılan matlaştırıcı kağıt ile bu yağı alabilirsiniz.
 
Saç Bakımı Nasıl Yapılır
 
      
Ertesi gün sizi tanıdıklara saçınız ile ilgili bir sürpriz yapma niyetindesiniz ama kuaföre gitmeye vaktiniz yok. Amacınız ise saçınızı geniş dalgalı model haline getirmek. Çok kolay. Uyumadan önce saçınıza takacağınız içe doğru bigudiler bu işi göreceklerdir. Sabah kalktığınızda bigudileri çıkartın ve parmak uçlarınız ile havalanması için biraz kabartın. Sonuç: Kabarık dalgalı saçlar sizi bekliyor.
  Normalde hepimiz zaman zaman saç bakımı  serumları alıp kullanırız. Ancak bunlarında kullanma usulleri var. Fazla ve yanlış kullanım saçınızı istemediğiniz şekle sokabilir. Diyelim ki saçlarınız yıpranmış ve kırıklarınız var ve de saçınız yağlı işte bu durumda çok yağ sürmek sizi rahatsız edecektir. Bundan dolayı yarım parmak boğumu kadar krem kullanmamız yeterli. Yok saçlarınız gür ve kalın telli ise yine aynı kremden bir boğum kadar kullanın.
 
 
Saç bakımı yaparken saç  bakımı ürünlerini zaman zaman kullanıyoruz. Gerek evde kendi başımıza gerek ise de kuaförde profesyonel eller sayesinde saç bakımı ürünleri kullanarak saç bakımı yaptırıyoruz. Bu yazımızda size saç bakımı nasıl yapılmalı sorusuna karşılık gelecek nitelikte ancak ufak bilgiler verdik. Saç bakımı nasıl olmalı diye araştıracak olursanız çoğunlukla saç bakımı ürünleri ile karşılaşma ihtimaliniz yüksek. Kim ne derse desin doğal saç bakımı, sağlıklı olmasından dolayı tüm saç bakımı konularının en başında olması gerektiğini savunmaktayız.
 

 

 

Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir