GÜNEŞ LEKELERİNDEN KORUNMA YÖNTEMLERİ

 GÜNEŞ LEKELERİNDEN KORUNMA YÖNTEMLERİ

Güneş Lekelerinden Korunma Yöntemleri

 

Güneşte fazla kalındığında küçük kahverengi lekeler belirmeye başlar ve bir süre sonra bunlar canımızı sıkar.
Enerji ve yaşam kaynağı olan Güneş, doğru faydalandığımız sürece vücudumuza faydaları var.Ancak fazlaya kaçındığında  cildimiz için tehlike oluşmaya başlar. Ayrıca zararlı olmayan küçük kahverengi lekelerin oluşmasına neden olur.
Yaz geldiğinde çoğumuz saatlerce güneşin altından ayrılmayız. Ancak bu noktada muhtemel zararları hesap edip buna göre davranmalıyız. Güneşi bilinçsiz bir şekilde kullanırsak bazı lekelenmeler oluşabilir.

Güneş lekeleri olarak adlandırılan bunlar,  cildin güneşe  maruz kalan bölgelerinde kahverengi izler olarak oluşur. Genç yaşlarda kanser öncüsü olarak nitelendirilmeyen bu lekeler, özellikle kadınlarda kozmetik bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Çoğunlukla 5 ile 10 mm çapında olan bu lekeler, açık tenli, sarışın kişilerde ve yaşlılarda daha çok görülüyor. Genelde çillerle karıştırılan bu lekele düzensiz ve belli bir sınırı olmayan şekillerde oluşur ve çillerden biraz daha büyüktür.         Güneş lekelerini ortadan kaldırmakdan önce oluşmasını engellemek elimizde. Mesela, küçük çocuklarımızı plajda gölgede oturtarak veya cildi koruyan tedbirlerle ( şapka, krem vb.. )  UV ışınlarının direkt gelmesini engelleyebiliriz. Benzer uygulamayı açık tenli kişilerinde uygulamasında büyük fayda var. Cildinde önceden kabarıklığı bulunan kişiler b bölgeyi koruma altına alarak güneşlenmelidirler. Koruma amaçlı alınan ürünlerin UVA ve UVB ye karşı koruyuculuğunun olduğundan emin olmalısınız.

Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir