Epilasyon Nedir ?

Epilasyon Nedir

Epilasyon Nedir
Epilasyon, vücudumuzdaki istenmeyen kılların yok edilmesini sağlayan yöntemdir. Klasik yöntemlerin kısa etkili ve acı verici olarak bulunması günümüzde lazer yönteminin gelişmesine neden olmuştur. 

 
Tıpta birçok sahada kullanılmakta olan lazerler, istenmeyen kılları ortadan kaldırmak için de kullanılmaktadır. Birçok uygulama aracıyla istemediğimiz tüy ve kıllardan kurtulmayı deneriz. Kullandığımız vasıta ve gereçlerin artı ve eksileri olduğu bir gerçektir. Ağda, cımbız, ip, traş bıçağı, jilet, tüy dökücü kremler, epilatörler, elektrikli aletler ve benzeri. Gibi taşıtlar bunlardan bir bölümüdür.
 

Epilasyon yöntemleri

 
İğneli epilasyon ( Elektroliz ) : Uygulama yapılacak bölge evvela alkolle temizlenir, sonrasında ince bir iğneyle kıl köküne girilerek elektrik verilir. Bu biçimde kıl kökü tahrip edilmiş olur. Jilet veya tüy dökücülerle alınıp kalınlaşmış tüylere daha çok elekrik verilmesi gerektiğinden, bu halde daha çok acı hissedilebilir.
 

İğneli epilasyon neden tercih edilir

 
•lazer – Foto imkanı olmayan şahıslar
•kıl rengi diğer uygulamala uygun olmayan beyaz-sarı kıl rengine sahip şahıslar
•Diğer uygulamalarda arta kalan beyaz kıllar için bu epilasyon yöntemi tatbik edilebilir
 
 
Bio-aktif sistem:  İşlemnden evvela 3 gün ard arda bitkisel ağırlıklı solüsyon sürülür ve vücut suyla temas etmez. Seans sırasında solüsyon sayesiyle yumuşamış bölgedeki tüyler sır ağda ile alınır ve tekrar solüsyon sürülür. Sonrasında makinasnın bob ismi verilmiş olan başlığı ile bu bölgeye 15 dk kadar masaj yapılır. Bu yöntemin esasını oluşturan solüsyonun gayesi kılları zayıflatmaktır.
 
Radyo frekansı ile :  bu metot ses dalgalarının kıl kökünde ısıya dönüşerek kıl kökünü yakmasına dayanır.
 

Foto epilasyon

 Lazer gibi ışığın yoğun şekilde deriye verilerek kıl köklerinin yakılmasıdır. Yalnız ışığın dalga boyu lazerinkinden daha düşüktür. Uygulama yapılacak bölgenin acısını hafifletmek ve oluşabilecek kızarıklıkları engellemek için evvela buz ile soğutulur.
 
Blend yöntemi: İğneyle kıl köküne girilerek elektrik verilerek yapılır. Verilen yüksek frekans sebebiyle kıl kökünde bir tür sıvı oluşarak kılı öldürür. Bu sıvının oluşması beklendiğinden seanslar klasik iğneli yönteme göre daha uzun sürer. Uygulamadan sonraki ilk 24 saat içerisinde cilde su ve fondoten, ilk 48 saat içerisinde de sabun değdirilmemesi lazımdır. Hamilelere, vücudunda platin taşıyanlara, yüksek tansiyon hastalığı olanlara ve regl dönemindekilere uygulanmaz.
 

Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir