Doğal Saç Bakımı | 6 Farklı Doğal Saç Bakım Maskesi

Doğal Saç Bakımı 

Doğal saç bakımı, evde saç bakımı nasıl yapılır diye düşündüğünüzde ve saç bakımı için yağlar araştırması yaptığınızda karşınıza ilk çıkan alternatif saç bakımı yöntemlerinden birisidir. Özellikle bitkisel saç bakımı ürünlerini kullanmak istiyorsanız eğer doğal saç bakımı yazımızın tam size göre olduğunuz belirtmek isteriz.

Doğal Saç Bakımı

Doğal Saç Bakımı için Ufak Tüyolar

Eğer saç deriniz kaşınıyor ve kuruyorsa elma sirkesi bu sorununuz için birebir doğal saç bakımı yöntemidir. Saçınızı elma sirkesi ile yıkayarak hem saçınızın kurumasını engellemiş hem de saç kaşıntısını engellemiş olursunuz.
Bal, saç bakımı evde nasıl yapılır sorunun en güzel çözümlerinden birini sunuyor bize saç bakımı için. Balı 1 kaşık alarak, yarımdan biraz daha az bardak suda karıştırarak eritin. Kıvama gelmiş olan bal ve su karışımınızı daha sonradan parmak uçlarınız ile hafif bir masaj yaparak saç diplerinize yedirerek sürün. Yaklaşık olarak 30 dakika bekledikten sonra saçınızı ılık su ile yıkayın. Farkı daha sonradan değil hemen fark
edeceksiniz. Bu uygulamayı haftada 1 kez yapabilirsiniz. Bal aynı zamanda saçınıza bitkisel saç bakımı da yapacaktır.
Toplum içinde bilinen bir kanı aslında yanlıştır. Sağlıklı ve uzun bir saça sahip olmak için saçlarınızı kestirmek çözüm gibi söylenir. İşin aslı saçları sürekli kısa kestirmek saçların sağlıklı ve bakımlı olmasını değil sürekli kısa olmasını sağlar. Saçlarınızı yıprandığı veya saç uçları kırıldığı için kestirmek saçınızın sağlıklı olmasından daha ziyade görsel olarak sizde bir değişiklik yapar.

Sağlıklı Saçlar İçin Öneriler

Saçınızın vitaminsiz bırakmayın. Her gün düzenli olarak günlük vitamin desteği alın.
Saçları taramak iyi bir şey olsa da bunu sürekli yapmak aslında saçınıza zarar verir. Saçınızı gerektiği kadar
taramanızı tavsiye ederiz.
Saç uçlarının kırılması hemen hemen her kadının derdi. Saç uçlarının kırılmasında en büyük etkenlerden biri de sağlıksız tarak ya da fırça kullanmaktır. Saçınız için kullanacağınız fırçayı kaliteli seçin. Ucu keskin veya plastik tarak veya fırçalar saçlarınızın uçlarının kırılmasına neden olur.
Saç bakımı nasıl yapılır diye uzmanlara sorduğumuzda aldığımız en büyük cevap, saç bakım ürünlerini sağlıklı seçin oluyor. Özellikle içerisinde gereğinden fazla silikon içeren saç bakım ürünleri ya da şampuanlar saç bakımı yapmaktan daha çok saçınıza zarar verir. Bundan dolayı saç şampuanınızı seçerken bitkisel saç bakımı için uygun olan şampuanları kullanın.
Saç kırılmalarına baktığımızda saçları toplamak görsel olarak rahatlatsa da saç bakımı ve saç sağlığı için zararlı olabilmektedir. Saçları sıkı sıkıya bağlamak saçlarınızın kırılmasına neden olabilir. Bundan dolayı eğer saçınızı toplayacaksanız da sıkıca değil hafif gevşek bir şekilde toplayın.

Saç Bakımı ve Saç Maskeleri

Saç Bakımı için Zeytinyağı Maskesi

Zeytinyağı, yıpranmış saçlar ve kuru saç bakımı için ideal bir doğal saç bakımı malzemesidir. Zeytinyağı, saçlarınızı beslediği gibi daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.
Zeytinyağını yaklaşık yarım bardak çay bardağı zeytinyağını nemli olan saçlarınıza parmak uçlarınız ile sürün. Hafif ısıtılmış olan genişçe bir havluyu saçınıza sarın ve yaklaşık olarak 20 dakika bekleyin. Bu süre içerisinde saçınız ve saç dipleriniz zeytinyağını emecek ve canlı ve bakımlı bir görünüme kavuşacaktır.

Saç Bakımı için Hintyağı Maskesi

Saç bakımı evde nasıl yapılır diye soranlara hintyağı ile saç bakımı da oldukça etkili ve başarılı sonuçlar doğurur. Yarım çay bardağı hintyağını parmak uçlarınız ile saçınıza hafif ovalayarak sürün. Sonra yine hafif sıcak suya batırılıp çıkarılmış ve sıkılmış havluya sararak yaklaşık 25 dakika bekleyin. Sonra saçınızı yıkayın. Bu yöntem de kuru saç bakımı ve yıpranmış saç bakımı için ideal yöntemlerden birisidir.

Saç Bakımı için Bal ve Zeytinyağı

Alın size koyu renk saçların daha parlak ve sağlıklı görünmesi için pratik doğal saç bakımı yöntemi. Zeytinyağı ve bal maskesi. Yarım çay bardağı zeytinyağı ile 1 tatlı kaşığı balı karıştırın. Karışımı bir gün boyunca bekletin. Sonra parmak uçlarınız ile saç ve saç derinize bu karışımı sürün. Baş derinizin sıcaklığı kaybolmasın diye saçınıza bone geçirerek yaklaşık olarak yarım saat bekledikten sonra ılık su ile saçlarınızı yıkayın. Sonucu hemen hemen ilk maske
uygulamasından sonra dahi göreceksiniz.

Saç Bakımı için Protein Maskesi

Bitkisel ve doğal saç bakımı için saç maskeleri tariflerine devam ediyoruz. Bu saç maskemiz yine yıpranmış saçlar için çok ideal. Bir güzel yanı da hemen hemen her türlü saç tipine uygulanabilir olması.
2 adet yumurta ile yarım çay bardağı zeytinyağı, biraz gliserin ve de yanına elma sirkesini bir kapta iyice karıştırın. Karışımı daha sonradan saç diplerinize ve saçınıza sürdükten sonra yaklaşık olarak 30 dakika kadar bekleyip ılık su ile yıkayın. Bu bitkisel saç bakımı sayesinde saçınızın kısa sürede canlandığını ve parlaklaştığını fark edeceksiniz.

Saç Bakımı için Kakao Yağı Maskesi

Kakao yağı maskesi saç bakım maskeleri içinde koyu renk tonuna sahip saçlar için en ideal saç bakım maskesidir.
Geniş bir kabın içerisine su koyun. Başka bir ufakça kabın içerisine ise yarım çay bardağı zeytinyağı, bir çorba kaşığı kakao ve bir çorba kaşığı kadarda lanolini koyarak büyük kabı kaynatmaya başlayın bu arada ufak kabın içerisindeki tüm yağlarında eridiğinden ve karıştığından emin olun. Su kaynayınca ufak kabı büyük kabın içerisinden alarak 2 çorba kaşığı su ilave ederek iyice karıştırın. Karışım soğuduktan sonra parmak uçlarınız ile saçınıza sürün ve yaklaşık olarak yarım saat bekleyin ve ardından ılık su ile saçınızı yıkayın. Bu uygulamadan sonra saçınızın daha parlak ve canlandığını göreceksiniz.
Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır

 

 

 

 

Besleyici Saç Maskesi

Bir yumurta sarısı, bir çay bardağı kadar demlenmiş çay, bir çorba kaşığı kadar da badem yağının içerisine limon suyunu iki damla damlatarak karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı saç diplerinize yavaşça sürün ve 15-20 dakika kadar bekleyin. Daha sonradan ılık su ile saçınızı yıkayın ve saçlarınızın beslenmesi tamamlansın. Bu saç bakımı maskesini 2 haftada bir yapabilirsiniz.

Kepekli Saçlar için Saç Bakımı Maskesi

Dört su bardağı sirke ile iki çorba kaşığı kadar limon suyunu karıştırarak hafif ısıtın. Ilışmaya başladıktan sonra saçınızı bu karışım ile yıkayın.
Bu yazımızda size doğal saç bakımı konusunda saç bakım maskeleri ve saç bakımı konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Bitkisel saç bakımı evde saç bakımı nasıl yapılır sorularına en doğru cevabı veren çözümlerden biridir. Sizlerde kendiniz evinizde saç bakımı evde nasıl yapılır diye düşündüğünüzde yapabileceğiniz, saç bakımı için yağlar ve doğal saç bakımı konusunda uzman oldunuz sayılır.

Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir