Cilt Çatlakları

         Cilt Çatlakları

Cilt çatlaklarını iyi anlayabilmek için Öncelikle cildimizin nelerden meydana geldiğini bilmek gereklidir. Cildimiz %80 kollajen %4 elastinden oluşan lif gözenekli bir ağ yapısına sahiptir. Cildin ana yapıtaşlarından olan elastin esnekliği veren ve gerilmesini sağlayan proteindir.Bu da demek oluyor ki cilt çatlakları hasar görmüş elastin yapılarıdır.

 Elastin yapıları hasar gördüğünde skar görünümlü cilt çatlakları meydana gelir. Gerçek olan şudur ki ciltte meydana gelen hasar çok az olmasına rağmen bu durumda dışarıdan görünen görsel algılama çok farklı olabilir. 

 

Neredeyse her üç bayandan birinde görülebilen bu durum kilo alıp verme ve hamilelik gibi nedenlerden ötürü ortaya çıkmaktadır. Bu durum cilt dokusu zayıf düştüğü hallerde belirgin bir hal almaktadır. Başlangıç olarak kırmızı ile mor arası renkte olan büyüklü küçüklü bu çizgiler ilerleyen zamanlarda sedefli beyaz renge dönüşebilir. En çok karın kalça baldırlar ve göğüs bölgesinde gözlemlenir. Önemli kilo değişmeleri hamilelik gibi durumlarda daha da belirginleşir. Cilt yapıları farklılık göstermektedir her cildin bu hallere tepkisi farklıdır örneğin açık tenli olanlarda çatlak oluşma durum daha fazladır. Bu koyu tenlilerde daha az görülür. 

 

Aslında zor gibi görünen cilt çatlakları kolay ve basit krem uygulaması ile ortadan kalkar bunun için vişne çekirdek yağlı krem kullanarak hem koruyucu hem tedavi edici özeliklerinden faydalanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir